1. Jak prać pościel?
2. Jak prać ręczniki?
3. Jak mam dokonać właściwego wyboru przy zakupie kołder i poduszek?
4. Jaki mam wybrać rozmiar kołdry?
5. Jakie wypełnienie poduszek i kołder wybrać?
6. Jaka jest różnica pomiędzy kołdrami letnimi, zimowymi i wielosezonowymi?
7. Co to jest certyfikat oko-tex?
8. Słowniczek
1. Jak prać pościel.
Pranie wydaje się bardzo prostą czynnością, ale nic bardziej mylnego. Przy obecnej wielości tkanin, kolorów, mnogości środków do prania bardzo łatwo o pomyłkę, której skutki mogą się okazać katastrofalne dla naszych rzeczy.
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po zakupie nowej pościeli, jest uważne przeczytanie tekstylnej metki załączonej do produktu. Przepis prania zawarty na metce wszytej w jedną część kompletu, obowiązuje wszystkie jego części. Postępując zgodnie z zawartą tam skróconą instrukcją, możemy być pewni, że podczas prania naszej pościeli nic nie grozi.
Jeżeli zależy nam na zachowaniu wysokiej jakości pościeli należy przestrzegać jeszcze kilku podstawowych zasad. Ich stosowanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne, a pozwoli się długo cieszyć przyjemną w dotyku, wytrzymałą pościelą. Oto one:
* Ważne jest aby pamiętać o segregowaniu prania ze względu na kolorystykę tkanin. Tkanin jasnych nie mieszamy z ciemnymi.
* Przy praniu pościeli należy zwrócić uwagę jakie tkaniny oprócz pościelowych wkładamy do pralki. Powinny być one jednorodne.
* Przed praniem należy upewnić się, że zamki albo guziki są zapięte, co zapobiegnie przedostaniu się do wnętrza pościeli innych tekstyliów.
* Pościel drukowaną bądź haftowaną powinno się prać na lewej stronie, co pozwoli zachować intensywność barw nadruku i zapobiegnie niszczeniu się haftu.
* Do kolorowej pościeli używamy zawsze proszków do kolorów a najlepiej żeli, które zapewniają lepszą ochronę barwników.
* Zawsze należy pamiętać o maksymalnej temperaturze prania. Nigdy nie powinno się prać pościeli w temperaturze wyższej niż w tej która widnieje na metce wszytej do produktu.
* Pościel, która nie wymaga prasowania, powinno się prać delikatnymi programami, z krótkim czasem wirowania na niskich obrotach.
* Zostawianie pościeli w pralce na długie godziny, może powodować trudności z jej rozprasowaniem. Jeżeli wilgotna pościel będzie pozostawiona na zbyt długo, może to doprowadzić do odbarwień a nawet do butwienia tkakniny.
* Susząc pościel w pozycji rozłożonej, zagwarantujemy sobie mniej pracy przy prasowaniu. Susząca się pościel mając równomierny dostęp do powietrza będzie nam również dłużej służyła.
* Podczas suszenia nie należy eksponować pościeli o ciemniejszych kolorach na bezpośrednie działanie ostrych promieni słonecznych.
Postępując zgodnie z tymi wskazówkami pościel na długie lata zachowa swoją jakość, dostarczając Państwu jedynie przyjemności z użytkowania.
2.Jak prać ręczniki.
Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy znacznie przedłużyć czas użytkowania tekstyliów. Czasem wystarczy po prostu spojrzeć na metkę i ściśle stosować się do zaleceń producenta. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Państwu jak najdłużej cieszyć się naszymi produktami.
Pierwsze pranie
Powinno się wyprać nowy produkt przed jego pierwszym użyciem. Jest to podstawowa zasada dla towarów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, a zwłaszcza tych wykonanych z naturalnej bawełny. Pozwoli nam to uniknąć alergii i uczuleń, wywołanych przez środki chroniące tkaniny podczas transportu. Poza tym przed pierwszym praniem tekstylia są wrażliwsze na działanie środków chemicznych i zetknięcie chociażby z resztkami środka czyszczącego na umywalce może zakończyć się trwałym ich odbarwieniem i uszkodzeniem. Pierwsze pranie jest szczególnie ważne w przypadku ręczników i szlafroków, gdyż pozwala im osiągnąć odpowiednią miękkość i odporność na uszkodzenia. Poza tym produkty z bawełny wysokogatunkowej szczególnie te w ciemniejszych kolorach, pylą przed pierwszym praniem. Jest to naturalny proces w przypadku materiałów wysokiej jakości. Zarówno pylenie, jak i zwiększona wrażliwość na środki chemiczne całkowicie znikają po trzecim praniu.
Temperatura
Powinniśmy przestrzegać temperatury prania podanej na metce. Odpowiednia temperatura dla większości produktów to 40 stopni. Przyzwyczajenia niektórych osób do nastawiania ręczników na 90 stopni mogą okazać się zgubne dla tkanin wysokiej jakości. Tylko w hotelach i szpitalach, gdzie sterylność jest priorytetem, doradza się gotowanie ręczników, obrusów i pościeli.
Proszki i płyny
W alternatywie - proszki czy płyny - zdecydowanie powinniśmy wybierać płyny i żele do prania. Są bardziej ekologiczne i lepiej się wypłukują. W przeciwieństwie do proszków, ich resztki nie pozostają w zagnieceniach materiałów, co mogłoby spowodować uszkodzenie koloru i podrażnienia skóry. Nie należy używać do prania kolorowych ręczników proszków i żeli przeznaczonych do rzeczy białych. Tekstylia mogą bowiem blaknąć i tracić kolor. Segregujmy też prane rzeczy pod kątem kolorów, gdyż kolorowe ręczniki mogą barwić te jaśniejsze. Warto przywiązywać większą wagę do ilości płynu do płukania, który dodajemy do prania. Przedawkowanie może źle wpłynąć na tkaninę. Gdy płyn poskleja pętelki w ręczniku, włókienka przestają dobrze wchłaniać wodę. Natomiast w przypadku mikrobawełny długi i puszysty splot staje się bardzo ciężki i opada, co także zmniejsza wchłanianie wody i wydłuża wysychanie.
Wirowanie i suszenie
Nie powinniśmy wirować ręczników powyżej 1000 obrotów. Zaleca się ustawienie pralki na 700 obrotów, co znacznie wydłuży życie naszym domowym tekstyliom. Najlepiej jest równomiernie rozwiesić ręcznik zaraz po jego wypraniu. Pozostawienie go na wiele godzin w pralce może grozić zbutwieniem materiału, a przykry zapach jest wtedy wyjątkowo trudno zlikwidować. Należy również uważać na bardzo grube, mięsiste ręczniki. Po wypraniu, a nawet użyciu, powinno się je rozprostować i rozwiesić. Jeśli pozostawimy je ściśnięte na małych wieszaczkach, również może dojść do zbutwienia tkaniny. Ręczników w ciemnych i intensywnych barwach nie powiśmy suszyć na pełnym słońcu, szczególnie latem. Wystawione na intensywne promieniowanie mogą spłowieć.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która kołdra, czy poduszka jest najlepsza. Decydują bowiem o tym osobiste preferencje danej osoby oraz warunki snu. Aby ułatwić Państwu podjęcie właściwej decyzji proponujemy zapoznanie się z poniższymi pytaniami:
-w jakich warunkach śpię (temperatura pomieszczenia, strefa klimatyczna)?
-jaki rodzaj wypełnienia preferuję (naturalny czy syntetyczny)?
-czy jestem typem „zmarzlucha”, czy osobą, która nawet zimą woli spać pod lekkim okryciem?
-jak muszę dbać o zakupione produkty?
-jaki rozmiar kołdry będzie dla mnie najlepszy?
4.Jaki mam wybrać rozmiar kołdry?
Typowym rozmiarem kołdry jednoosobowej na polskim rynku jest rozmiar 160/200 oraz w mniejszym stopniu rozmiar 140/200. Standardowym rozmiarem kołdry dwuosobowej jest rozmiar 220/200 oraz znacznie mniej popularny rozmiar 180/200.
Przed zakupem kołdry dla dwóch osób należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość łóżka. Kołdra nie powinna być mniejsza niż powierzchnia materaca. Kołdrę musimy dobrać tak szeroką, aby była zbliżona rozmiarem do rozmiaru łóżka, ewentualnie, aby jej końce wystawały nieco poza jego krawędzie. Wtedy dopiero zapewni swoim użytkownikom odpowiedni komfort snu.
Pamiętajmy! Pojedyncze łóżko ma szerokość 80-90 cm, podwójne 140-160 cm, a szerokie tzw. małżeńskie 160-200 cm.
Zgodnie z PN-88/P-84517 dopuszczalne odchylenia wymiarów kołder wynoszą: 140 – 170 3cm powyżej 170cm 4cm.
5.Jakie wypełnienie poduszek i kołder wybrać?
Poduszki i kołdry posiadają dwa rodzaje wypełnień: naturalne i syntetyczne.
Do wypełnień naturalnych zaliczamy: pierze, półpuch, puch, owcza wełna.
Zalety włókien naturalnych to:
włókna naturalne oparte na wsadach z pierza i puchu gęsiego oraz owczej wełny,
gwarantują długą żywotność produktu,
ułatwiają wchłanianie i odprowadzanie wilgoci z ciała w czasie snu,
posiadają właściwości termo - izolujące,
zapewniają swobodny przepływ powietrza.
Do wypełnień syntetycznych zaliczamy: włókna poliestrowe Hollow, włókna poliestrowe Amball®, włókna bioaktywne, włókna Hollofil i Hollofil Allerban, włókna Dacron.
Zalety wypełnień syntetycznych to:
nie powodują reakcji alergicznych,
są miękkie, puszyste i sprężyste,
wysoka izolacja termiczna,
możliwość prania i mechanicznego suszenia,
odporne na długotrwałe użytkowanie.
6. Jaka jest różnica pomiędzy kołdrami letnimi, zimowymi i wielosezonowymi?
Decydując się na zakup ciepłej i grubej kołdry zapewniamy sobie doskonały komfort snu przez kilka miesięcy w roku, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Jednak w sezonie wiosenno – letnim to rozwiązanie nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom ze względu na zmianę warunków atmosferycznych. Dlatego też na upalne dni i ciepłe noce polecamy lekkie i cienkie kołdry letnie.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także kołdry w wersjach pojedynczych tzw. SOLO i podwójnych zwanych DUO. Coraz bardziej popularne stają się kołdry o nazwie „Cztery pory roku”.
Uwzględniając powyższe uwagi postanowiliśmy dokonać podziału kołder, aby ułatwić potencjalnemu klientowi podjęcie właściwej decyzji przy zakupie.
Ze względu na gramaturę wypełnienia i stopień właściwości izolacyjnych kołdry dzielimy na trzy kategorie:
1.Letnie,Zimowe i Wielosezonowe,
2.Solo i Duo,
3.Cztery pory roku.
Kołdry letnie:
Rozmiar 140/200 – gramatura wypełnienia od 500g do 700g,
Rozmiar 160/200 – gramatura wypełnienia od 600g do 800g,
Rozmiar 220/200 – gramatura wypełnienia od 800g do 1200g.
Kołdry zimowe:
Rozmiar 140/200 – gramatura wypełnienia od 1000g do 1200g,
Rozmiar 160/200 – gramatura wypełnienia od 1100g do 1400g,
Rozmiar 220/200 – gramatura wypełnienia od 1600g do 1800g.
Kołdry wielosezonowe:
Rozmiar 140/200 – gramatura wypełnienia od 750g do 900g,
Rozmiar 160/200 – gramatura wypełnienia od 850g do 1000g,
Rozmiar 220/200 – gramatura wypełnienia od 1300g do 1500g.
Kołdry typu DUO to połączenie dwóch kołder o tych samych grubościach. Te warstwy osobno pikowanych kołder tworzą komorę powietrzną. Powstała w ten sposób szczelina powietrzna stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną zapobiegającą utracie ciepła. Działa na zasadzie podobnej jak termos.
Kołdry „Cztery pory roku” to kołdry składające się z dwu spinanych ze sobą warstw za pomocą nap lub rzepów. Do dyspozycji mamy zatem kołdrę lekką i cienką lub też bardzo ciepłą kołdrę zimową
7. Co to jest certyfikat oko-tex?
Jesteśmy w bliskim kontakcie z wyrobami włókienniczymi w ciągu całego naszego życia – dniem i nocą. Nosimy je blisko skóry, śpimy w nich, osuszamy się nimi, stosujemy je do dekoracji wnętrz itd. Czy nie jest dobrze wiedzieć, że tekstylia, niezależnie czy wykonane z włókien syntetycznych czy naturalnych, są wolne od substancji szkodliwych dla naszego zdrowia?
Kiedy robisz zakupy poszukaj znaku bezpieczeństwa – etykiety „Tekstylia godne zaufania zbadane na substancje szkodliwe według OEKO-TEX® Standard 100”.
Ten znak potwierdza, że produkt został przebadany przez niezależny instytut badawczy Stowarzyszenia OEKO-TEX® pod kątem ponad 100 parametrów istotnych dla zdrowia i uzyskał pozytywne wyniki.
Rada:
Kiedy kupujesz tekstylia, poszukuj etykiety OEKO-TEX®.
OEKO-TEX® Standard 100 powstał w 1992 r. w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego na wszystkich poziomach produkcji wyrobu włókienniczego począwszy od wytwarzania przędz aż do produkcji wyrobu gotowego włączając akcesoria takie, jak zamki błyskawiczne, guziki.
Tekstylia oznakowane etykietą OEKO-TEX® spełniają wysokie wymagania humanoekologiczne.
Nasza zasada brzmi: Im większy kontakt produktu ze skórą, tym ostrzejsze kryteria musi on spełnić.
Nie ma znaczenia gdzie kupujesz tekstylia lub gdzie zostały one wyprodukowane: wszystkie produkty z etykietą OEKO-TEX® są bezpieczne ponieważ są wolne od substancji szkodliwych.
Gwarantujemy to dzięki jednolitym na całym świecie kryteriom OEKO-TEX®, które wszystkie laboratoria instytutów członkowskich są zobligowane stosować podczas systematycznego prowadzenia badań wyrobów włókienniczych.
Ponad 9500 firm z 80 krajów posiada swoje produkty przebadane przy zastosowaniu najnowszych technik laboratoryjnych i certyfikowane zgodnie z surowymi standardami badawczymi OEKO-TEX® uwzględniającymi parametry dla substancji szkodliwych według bieżących doniesień naukowych.
Możesz znaleźć markowe tekstylia ze znakiem OEKO-TEX® na całym świecie. Są one dostępne w różnych punktach sprzedaży detalicznej – sklepach, hipermarketach, w sprzedaży wysyłkowej.
Stowarzyszenie OEKO-TEX® zdołało być o krok naprzód w stosunku do swoich czasów. Oznaczenie substancji szkodliwych to tylko część jego działalności.
Odkąd zostało utworzone, Stowarzyszenie OEKO-TEX® odgrywa istotną rolę w ustanawianiu nowych kryteriów dla przemysłu poprzez prowadzenie badań naukowych oraz rozwój metod badawczych.
Badania uwzględniają substancje zakazane lub regulowane przez prawo takie, jak np. kancerogenne barwniki azowe.
Poza tym, badania dotyczą substancji chemicznych uznanych jako stanowiące zagrożenie dla zdrowia. Od wielu już lat, Stowarzyszenie OEKO-TEX® wykluczało stosowanie barwników alergogennych chociaż nie ma prawnych regulacji dotyczących ich stosowania.
W trosce o zdrowie kryteria obejmują także parametry takie, jak: wysoka odporność wybarwień i przyjazne dla skóry pH.
Jeśli chcesz znaleźć tekstylia, które są bezpieczne z humanoekologicznego punktu widzenia, etykieta OEKO-TEX® jest na to dowodem.
Nawet po przeprowadzeniu badań i wydaniu certyfikatów dla przedsiębiorców, wykonywane są okresowe badania kontrolne wyrobów pobranych z punktów sprzedaży detalicznej. Kontrola dotyczy 15% wydanych certyfikatów.
Dodatkowo, Stowarzyszenie OEKO-TEX® prowadzi ciągły monitoring certyfikowanych firm. Niezależni audytorzy oraz instytuty certyfikujące wizytują firmy w celu dokonania oceny czy system zapewniania jakości spełnia wymagania OEKO-TEX®.
Tylko te wyroby mogą być oznakowane znakiem OEKO-TEX®, których wszystkie składniki, bez wyjątku, spełniają wymagania kryteriów badawczych. Tak więc, oprócz tkaniny i nici, także akcesoria: guziki, zamki błyskawiczne, podszewki, wkłady odzieżowe są badane na obecność substancji, które mogłyby być szkodliwe dla naszego zdrowia.
W końcu, całość jest tak dobra, jak jej części składowe.
Wszystkie firmy – począwszy od wytwórców przędzy, tkalni, dziewiarni, wykończalni, poprze producentów odzieży i sprzedawców - biorą pod uwagę wymagania OEKO-TEX® Standard 100 podczas codziennej produkcji i tym samym zdobywają Twoje zaufanie do tekstyliów poprzez deklarację i wdrożenie tych wymagań.
Z ponad 90 tysiącami certyfikatów wydanych do tego czasu etykieta „Tekstylia Godne Zaufania” jest najbardziej znaną i rozpowszechnioną na całym świecie etykietą dla wyrobów włókienniczych zbadanych na substancje szkodliwe.
Bielizna pościelowa jest badana zgodnie z wymaganiami OEKO-TEX® dla produktów w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
Materace, poduszki, poszewki z etykietą OEKO-TEX® nie zawierają substancji szkodliwych w ilościach, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Biorąc pod uwagę, że jedną trzecią naszego życia spędzamy w łóżku powinniśmy zadbać o to, by czas tam spędzony był tak relaksujący i zdrowy jak tyko to możliwe.
Wielkogabarytowe wyroby produkowane z pianki są również dostarczane do badań laboratoryjnych, gdzie muszą sprostać dodatkowym wymaganiom dotyczącym emisji związków lotnych.
Zrób coś dodatkowego dla swojego zdrowia – używaj tekstyliów zbadanych na obecność substancji szkodliwych.
Stowarzyszenie OEKO-TEX® prowadzi kompleksowe badania i skrupulatny monitoring w celu zapewnienia, że produkty znakowane etykietą OEKO-TEX® są nienaganne z humanoekologicznego punktu widzenia.
Jeśli chcesz nie tylko dbać o swoje zdrowie, ale również przedłużyć żywotność twoich tekstyliów, możesz tego dokonać w prosty sposób poprzez właściwą ich pielęgnację.
W celu utrzymania tekstyliów w dobrym stanie stosuj detergenty do prania wedle zaleceń i bądź świadom/a twardości wody w twoim domu. Postępuj zgodnie z przepisem konserwacji znajdującym się na etykiecie produktu. Dodawaj odpowiednią ilość detergentu biorąc pod uwagę stopień zabrudzenia oraz sortuj tekstylia według kolorów. To powinno zapewnić odpowiednie rezultaty.
Sposobem na redukcję kosztów energii jest obniżenie temperatury prania.
Podczas suszenia możesz naprawdę zaoszczędzić i pomóc środowisku naturalnemu – polegaj na ładnej pogodzie, nie używaj suszarki bębnowej, rozwieś pranie na świeżym powietrzu. Suszarki bębnowe zużywają więcej energii niż pralki.
Tekstylia, które mają kontakt z wrażliwą skórą niemowląt i małych dzieci są poddawane bardziej rygorystycznym badaniom. Dla przykładu, barwniki użyte do barwienia tkanin mających zastosowanie w łóżeczkach dziecięcych, bieliźnie, wyrobach frotowych itd. muszą być również odporne na ślinę. Warto zauważyć, że wielu producentów stosuje się do tych specyficznych wymagań nawet w przypadku wyrobów włókienniczych nie przeznaczonych dla dzieci.
8. Słowniczek
Solo - Wersja kołdry pojedynczej .
Kołdra DUO- składa się z dwóch połączonych ze sobą na stałe kołder, w wyniku czego powstaje szczelina powietrzna, która zapewnia idealne właściwości izolacyjne.
Kołdra 4 Pory Roku- to uniwersalna kołdra polecana na każdą porę roku. Mamy do dyspozycji dwie kołdry, których technologia pozwala na korzystanie z nich przez cały rok. To kołdry składające się z dwóch kołder - jednej letniej, drugiej wiosenno/jesiennej, spiętych ze sobą napami. W okresie zimowym obie kołdry łączymy ze sobą. W ten sposób otrzymujemy bardzo ciepłe przykrycie. Natomiast latem lub w okresach wiosenno - jesiennych korzystamy z pojedynczej kołdry. Kołdry te polecane są osobom ceniącym sobie wygodę i funkcjonalność.
Sztuczny puch (poliester silikonowany kulka) – syntetyczne wypełnienie, które zachowuje własności wypełnień naturalnych – pierza i puchu, nie powodując reakcji alergicznych, a podczas użytkowania nie zbija się.
Poliester silikonowany – wypełnienie syntetyczne o własnościach antyalergicznych wpływających na miękkość wyrobu, a także powodujący , że włókna nie przyczepiają się do siebie i w ten sposób nie zbijają się.
Wellman Health Guard – produkt firmy Wellman zachowuje wszelkie cechy włókien poliestrowych i jednocześnie zawiera aktywny czynnik Health Guard przeciwdziałający rozwojowi roztoczy, bakterii i grzybów , co przyczynia się do zdrowszego snu. Możliwość prania neutralizuje alergeny i roztocza zapewniając doskonałe warunki higieniczne. Struktura włókien pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, co dodaje puszystości i sprężystości. Dedykowany dla alergików.
Dacron-Dzięki zastosowaniu w procesie produkcyjnym innowacyjnej technologii wzmacniania struktury włókna, DACRON® 95° charakteryzuje się wyjątkową trwałością oraz odpornością na działanie wysokich temperatur. Zastosowanie poliestrowego wypełnienia Dacron® 95° umożliwia pranie kołder i poduszek w temperaturze 95°C oraz suszenie mechaniczne bez naruszania struktury włókien. Dzięki temu produkty, mimo częstego prania w bardzo wysokiej temperaturze, zachowują swoją miękkość i puszystość oraz kształt przez długi okres użytkowania, a więc spełniają podstawowe kryterium satysfakcji klientów.Wypełnienie Dacron® 95°, to włókno zwinięte w drobne, miękkie kłębuszki, które podobnie jak puch można łatwo roztrzepać, co zapewnia utrzymanie pierwotnego kształtu i puszystości poduszki.Każdy produkt z markowym wypełnieniem ADVANSA posiada numerowaną metkę. Ten unikalny numer świadczy o tym, że artykuł został wytworzony na licencji firmy ADVANSA zgodnie z jej ścisłymi standardami jakości.
Hollofil allerban- Hollofil® Allerban® to linia produktów, gdzie aktywnym składnikiem wypełnienia jest Allerban® - środek przeciwdziałający rozwojowi roztoczy, grzybów i bakterii. Włókno Hollofil® Allerban® jest w naturalny sposób niealergiczne, a ponadto jego formuła zawiera aktywny składnik hamujący rozwój bakterii, co przyczynia się do zdrowszego snu. Działanie tego czynnika polega na przerwaniu łańcucha pokarmowego domowych roztoczy - częstej przyczyny alergii. Niszczy on grzyby, bez których resztki ludzkiej skóry nie mogą stanowić pożywienia dla tych mikroskopijnych pajęczaków, co w konsekwencji prowadzi do ich wyginięcia. Ponieważ czynnik ochronny jest integralną częścią włókna - jego oddziaływanie nie znika nawet po wielokrotnym praniu! Wypełnienie kołdry wykonano zgodnie ze ścisłymi normami izolacji cieplnej: zapewnia to równomierne ogrzanie ciała, redukujące różnice temperatur oraz zimne strefy.Każdy produkt z markowym wypełnieniem ADVANSA posiada numerowaną metkę. Ten unikalny numer świadczy o tym, że artykuł został wytworzony na licencji firmy ADVANSA zgodnie z jej ścisłymi standardami jakości.
Włókna Trevira Bioactive - unikatowym rozwiązaniem jest zastosowanie jonów srebra, które trwale związane z włóknem eliminuje bakterie z powierzchni tekstyliów. We włóknach bioaktywnych Trevira zakotwiczony jest na trwałe aktywny czynnik, gwarantujący stały bakteriobójczy efekt działania, na który nie mają wpływu pranie ani użytkowanie wyrobu. Włókna te stanowią bazę perfekcyjnego, antyalergicznego wypełnienia.
Mieszanka włókien poliestrowych silikonowanych z pianką poliuretanową- nadaje wyrobom sprężystość, miękkość sprawiając, że nie tracą swoich walorów użytkowych nawet po wielokrotnych praniach czy w praniach w wysokich temperaturach.
Mieszanka włókien poliestrowych i wełnianych- gwarantuje utrzymywanie temperatury ciała na stałym poziomie. Natomiast włókna nadające się na chłodne, jesienne wieczory. Wypełnienie poliestrowe poprawia walory użytkowe wyrobów. Zastosowanie grubszej niż standardowo warstwy wypełnienia czyni wyroby cieplejsze – doskonałe lekkie i zarazem bardzo ciepłe.
100 % bawełna- wysokiej jakości tkanina, trwała, ekologiczna, naturalna – nie zawiera domieszek syntetycznych.
Polycotton - mieszanka bawełny i poliestru (35%bawełny, 65% poliester). Trwały w użytkowaniu, nie mechaci się. Polycotton jest odporny na wysokie temperatury, co ogranicza tendencję do kurczenia się.
Mikrofaza- (mikrofibra) - jest to specjalny typ mikrowłókna składający się z odpowiedniej mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Mikrofibra wykorzystywana jest do produkcji tkanin, włóknin i w przemyśle tekstylnym. Jest tkaniną wytrzymałą i miękką, przypominającą w dotyku skórkę brzoskwini.
Frota – mieszanka bawełny z poliestrem (80% bawełna, 20%poliester) ; przyjemna w dotyku i dająca poczucie ciepła. Gwarantuje doskonałe warunki higieniczne. Łatwa w praniu i konserwacji.
Inlet – rodzaj bardzo gęstej tkaniny bawełnianej, o splocie skośnym, atłasowym bądź płóciennym. Inlet podczas wykańczania jest bardzo silnie gładzony. Ta tkanina głównie jest używana na wsypy.